Expozitia de arta vizuala TIC-TAC/Dizertatie 2018June 21, 2018September 13, 2018Roxana Elena Petrescu

UNIVERSITATEA NAŢIONALĂ DE ARTE BUCUREŞTI a organizat joi 21 iunie 2018, ora 19:00, vernisajul expoziţei de artă vizuală TIC-TAC/Disertaţie 2018, în spaţiul expoziţional Gallery din str. Leonida nr. 9-11, sector 2, Bucureşti.

Protagonista acestui eveniment este Iulia Bălăşoiu, studentă la master anul II – ARTE TEXTILE AMBIENTALE, Departamentul Arte Textile și Design Textil, Facultatea de Arte Decorative şi Design, UNIVERSITATEA NAŢIONALĂ DE ARTE BUCUREŞTI; coordonator – conferenţiar univ. dr. Daniela Frumușeanu.

Numit TIC-TAC, proiectul Iuliei Bălăşoiu reprezintă o instalaţie artistică realizată din 60 de obiecte funcţionale/mix media/tip ceas, dispuse parietal sau spaţial. Numărul acestora corespunde celor 60 de secunde dintr-un minut, fiecare dintre ele fiind asociat unei secunde pe care o pierdem sau o câştigăm în funcţie de alegerile pe care le facem. Proiectul TIC-TAC ne invită să ne gândim mai mult la timpul irosit.

Prezintă: critic de artă, Roxana Păsculescu.

Intrarea este gratuită.

Expoziţia poate fi vizitată în perioada: 21 iunie-2 iulie 2018