Expozitia Ornament/Timp/SpatiuApril 18, 2018April 26, 2018Roxana Elena Petrescu

UNIVERSITATEA NAṬIONALĂ DE ARTE BUCUREŞTI în parteneriat cu ASOCIAŢIA NAṬIONALĂ PENTRU ARTE VIZUALE CONTEMPORANE organizează în spațiul cultural GALLERY, în perioada 17-25 aprilie 2018, expoziţia Ornament/Timp/Spaţiu.

Proiectul Ornament/Timp/Spaţiu reprezintă cercetarea desfăşurată pe paliere stilistice /temporale/spaţiale diverse, realizată pe parcursul unui semestru de studenţii anului II Licenţă, sub coordonarea conf. univ. dr. Daniela Frumuşeanu. Concret, este vorba despre o expoziţie de artă vizuală care cuprinde: studii de desen/culoare având ca temă autoportretul; obiecte/accesorii vestimentare/sculpturi textile încadrate stilistic, realizate în tehnici mixte. Arealul geografic sugerat de aceste lucrări cuprinde motive decorative insiprate din arta: Japoniei, Indiei, Africii, Egiptului, Italiei. Pentru realizarea compoziţiilor au fost utillizate cu preponderenţă elementele vegetale, dar nu lipsesc nici elementele zoomorfe sauantropomorfe.

Lucrările aparţin studentelor anului II Licenţă, Departamentul Design Textil şi Arte Textile, Facultatea de Arte Decorative şi Design, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti. Acestea sunt următoarele: Ionela ApetriiCarmen CopoceanuMaria Alexandra FrîncuLaura GreacaLivia Greaca,  Simina Mirea.

Vernisajul a avut loc pe 17 aprilie 2018, în spațiul cultural Gallery, str. Leonida 9-11, sector 2, Bucureşti. Au participat colegele noastre: Roxana Elena Petrescu, Andreea Popescu si Gloria Grigore.

Expoziţia poate fi vizitată în perioada 18-25 aprilie 2018, între orele 14:00-22:00, de marţi până sâmbătă, iar intrarea este liberă.